Dlaczego warto jednocześnie uczyć się i uprawiać sport w USA?

W żadnym innym kraju nie jest możliwe łączenie edukacji i sportu na tak wysokim poziomie.
Międzynarodowy tytuł licencjata lub magistra, biegła znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie zdobyte podczas zagranicznych praktyk stawia absolwentów amerykańskich uczelni w pierwszym szeregu podczas procesu aplikacji o pracę. 
Odwaga i umiejętność dostosowania się do nowej kultury jest często nagradzana przez pracodawców. Nabranie pewności siebie i niewątpliwy rozwój osobisty to tylko niektóre z korzyści, które daje młodym ludziom wyjazd na studia do USA. Będą one na pewno procentować w przyszłości.
Studia w USA to również dużo zabawy! Możliwość podróżowania samolotem wraz ze swoim zespołem po całych Stanach, poznawanie ludzi z całego świata, doświadczenie na własnej skórze charakterystycznych amerykańskich imprez znanych z filmów, to wszystko sprawi, że Twój pobyt w USA będzie niezapomniany.

 

Jak to jest być student-athlete na Amerykańskim Uniwersytecie?

Sport odgrywa ogromną rolę na amerykańskich uczelniach. Szczególnie dla uczelni stworzonych w dwóch ligach (NCAA / NAIA), zespoły z różnych szkół i na różnych poziomach rywalizują przeciwko sobie. Dużą zaletą jest to, że trenerzy i profesorowie pracują bardzo blisko siebie, tworząc idealne środowisko wspierające studenta, który reprezentuje dany uniwersytet. Studenci/atleci mają szansę na rozwój w bardzo profesjonalnych warunkach. Mowa tutaj nie tylko o dużej ilości dużych i nowoczesnych obiektów sportowych czy wykwalifikowanej kadrze trenerskiej. Każdy zespół ma swojego pierwszego trenera, zazwyczaj dwóch lub więcej asystentów trenera, fizjoterapeutów, którzy obecni są na każdym treningu jak i po nim, zespół menedżerów zajmujących się logistyką jak i opieką nad sprzętem sportowym oraz statystyka sportowego. Co więcej, każdemu zespołowi przypisany jest trener od przygotowania fizycznego, który układa personalizowany plan treningowy wyłącznie dla zespołu z którym w danej chwili współpracuje. To wszystko sprawia, iż pod względem organizacyjno-sportowym rozgrywki akademickie w USA stawiane są w jednym rzędzie z najmocniejszymi ligami świata.

Atmosfera bycia studentem/sportowcem jest wyjątkowym doświadczeniem. Zwykli studenci, nie uprawiający sportów są zwykle bardzo pozytywnie nastawieni do Twojej osoby. Każdy student kibicuje sportowcom reprezentującym ich uniwersytet.
Wiele zespołów ma swoje własne cheerleaders, fan-klub grający na instrumentach muzycznych czy grupę taneczną. Tworzy to fantastyczną atmosferę podczas spotkań. Mecze, turnieje oraz rozgrywki Uniwersyteckie są najczęściej transmitowane przez telewizję, radio i Internet, oraz oglądane w dużej obecności przez kibiców na samej hali.

 

Dlaczego Amerykańskie uczelnie nagradzają polskich studentów stypendiami sportowymi?

Zespoły sportowe Amerykańskich uczelni są kluczowym elementem marketingu i reklamy w celu promowania uniwersytetów i przyciągania nowych studentów. Jeśli zespół osiągnie sukces w danym regionie, a może i nawet w rozgrywkach ogólnokrajowych, idzie za tym olbrzymi rozgłos oraz wzrost reputacji dla Uniwersytetu na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. Aby z jak największym powodzeniem rywalizować na tle innych Uniwersytetów, amerykańscy trenerzy często szukają wzmocnień w zagranicznych graczach i dlatego oferują oni wysokie stypendia sportowe.

 

Jakiego rodzaju stypendium mogę się spodziewać i co ono obejmuje?

Stypendium pokrywa wszystkie koszty, takie jak opłaty za naukę, zakwaterowanie i wyżywienie, sprzęt treningowy, a także koszty podróży, hoteli i pełne wyżywienie na meczach wyjazdowych. Średnia wartość waha się między 20.000 a 65.000 dolarów rocznie i jest zwykle przedłużana co roku aż do uzyskania stopnia licencjata. W niektórych przypadkach, koszty studiów magisterskich również są objęte umową stypendialną. Część studentów reprezentujących dany uniwersytet ubiega się o możliwość pozostania na stanowisku asystenta trenera co wiąże się z opłaceniem studiów magisterskich przez konkretny Uniwersytet na kolejne 2 lata.

 

Jakie kierunki naukowe są dostępne?

Sport jaki uprawiasz jest absolutnie niezależny od wyboru Twojego kierunku studiów. Nacisk na zakres różnych dziedzin nauki jest szerszy niż w Europie. Dostępność kierunków zazwyczaj jest ogromna, ale zależy to od uniwersytetu.

 

Jaki poziom sportowy reprezentują drużyny w USA?

Amerykańskie uniwersytety różnią się pod względem wielkości oraz wysokości przyznawanych stypendiów. Pod względem sportowym najlepsze drużyny ligi NCAA (Narodowy College Athletic Association) można łatwo porównać do najwyższego poziomu europejskich zespołów w danej dyscyplinie.

 

Napisz do nas lub zapisz się na nasz newsletter aby otrzymywać na wskazany adres mailowy najnowsze informacje.

captcha