Co pokrywa pełne stypendium w USA?

Stypendium pokrywa czesne, akademik oraz podręczniki. Oczywiście zapewnione jest również jedzenie na uniweryteckiej kafeterii. Stypendium obejmuje również odzież i sprzęt sportowy. Stypendium nie pokrywa zwykle podróży do i z Ameryki. Chociaż niektóre uczelnie oferuja dodatkowe pieniadze na własne wydatki. Pozostałe koszty, do których zobowiazany jest student-sportowiec są egzaminy SAT/TOEFL/Duolingo oraz opłaty związane z uzyskaniem wizyty w konsulacie i otrzymaniem wizy studenckiej F1 około $600. 

 

Jak przebiega proces rekrutacji?

PLAYSPORTUSA poprzez swoje kontakty łaczy się z przedstawicielami uczelni bedących odpowiedzialnym za rekrutację polskich studentów ubiegających sie o stypendium. To właśnie nasz serwis promuje Cię jako studenta i wybiera szkoły najbardziej zbliżone Twoim preferencją. Uczelnie z którymi PLAYSPORTUSA pracuje są wybierane w oparciu o oceny otrzymany na świadectwie ukoczenia liceum, wynik SAT lub TOEFL lub ACT (zależy od uczelni), sportowe umiejętności, a co najważniejsze pożądany kierunek studiów.

Następnym krokiem który wykonujemy jest przekazanie Twoich informacji oraz materiału wideo do Uniwersytetów które sa najbardziej zblizone do Twojego profilu. Jesteśmy w stałym kontakcie z ludzmi któży bedą odpowiedzialni za Twoją rekrutacje. Wielu trenerów odezwie się do Ciebie tak szybko jak to tylko możliwe, aby dowiedzieć się więcej o Tobie a jedocześnie zaznajomić Cię z ich uczelnią oraz drużyną ktora miałbyś lub miałabyś zasilić.

 

Czy Twoje video jest ważne?

Tak, dla większości sportów Twój profil wideo jest pierwszą rzeczą na którą trenerzy patrzą w celu ustalenia, czy pasujesz do ich zespołu. Twoim obowiązkiem jest dostarczenie dla naszej agencji video/"highlights video". Nasz serwis zadba o to aby video było przygotowane profesjonalnie i ułatwi uzyskanie jak największej liczby ofert z różnych Uniwersytetów. 

 

Czy muszę mieć dobre oceny?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: Tak

W celu dostania sie do uczelni, niezależnie od tego, czy zostałeś zrekrutowany przez zespół czy nie, jesteś zobowiazany do napisania egazminu SAT lub ACT/TOEFL. Im wyższa Twoja średnia ocen tym niższy wynik na egzaminie możesz otrzymać, i vice versa. Wyniki z MATURY nie są brane przez amerykanskie uniwersytety pod uwagę. Każdy Uniwersytet ma różne kryteria naukowe do pomyślnego przyjęcia, niektóre są znacznie wyższe niż w innych.

 

Czy PLAYSPORTUSA może zagwarantować mi stypendium na 100%?

Nie, jest to niezgodne z przepisami NCAA, aby być w stanie zagwarantować Ci stypendium. Zasady NCAA pozwalają nam działać w Twoim imieniu jako "usługi" lub "agent". Jednakże zdecydowana większość naszych klientów otrzymuje ich wymarzone stypendia i upragiony wyjazd za ocean.  

Czy gdy zostaniemy zaakceptowani przez Uniwersytet to automatycznie wszytskie koszty zostaja pokryte przez nasza uczelnie w USA?

Nie, każdy sport ma pewną ilość przyznanych stypendiów, które mogą być podzielone pomiędzy zespołem według uznania trenera. Niektóre dyscypliny sportowe mają więcej do zaoferowania niż inne. Jednakże amerykańskie uczelnie sa świadome faktu iż student z polski liczy na pełne lub bardzo wysokie stypendium.

 

Dlaczego warto jednocześnie uczyć się i uprawiać sport w USA?

W żadnym innym kraju nie jest możliwe łączenie edukacji i sportu na tak wysokim poziomie.
Międzynarodowy tytuł licencjata lub magistra, biegła znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie zdobyte podczas zagranicznych praktyk stawia absolwentów amerykańskich uczelni w pierwszym szeregu podczas procesu aplikacji o pracę. 
Odwaga i umiejętność dostosowania się do nowej kultury jest często nagradzana przez  pracodawców. Nabranie pewności siebie i niewątpliwy rozwój osobisty to tylko niektóre z korzyści, które daje młodym ludziom wyjazd na studia do USA. Będą one napewno procentować w przyszłości.
Studia w USA to również dużo zabawy! Możliwość podróżowania samolotem wraz ze swoim zespołem po całych Stanach, poznawanie ludzi z całego świata, doświadczenie na własnej skórze charakterystycznych amerykańskich imprez znanych z filmów, to wszystko sprawi, że Twój pobyt w USA będzie niezapomniany.

 

Jak to jest być student-athlete na Amerykańskim Uniwersytecie?

Sport odgrywa ogromną rolę na amerykańskich uczelniach. Szczególnie dla uczelni stworzonych w dwóch ligach (NCAA / NAIA), zespoły z różnych szkół i na różnych poziomach rywalizują przeciwko sobie. Dużą zaletą jest to, że trenerzy i profesorowie pracują bardzo blisko siebie, tworząc idealne środowisko wspierające studenta, który reprezentuje dany uniwersytet. Studenci/atleci mają szansę na rozwój w bardzo profesjonalnych warunkach. Mowa tutaj nie tylko o dużej ilośći dużych i nowoczesnych obiektów sportowych czy wykwalifikowanej kadrze trenerskiej. Każdy zespół ma swojego pierwszego trenera, zazwyczaj dwóch lub więcej asystentów trenera, fizjoterapeutów, którzy obecni sa na każdym treningu jak i po nim, zespół menedżerów zajmujących się logistyką jak i opieką nad sprzętem sportowym oraz statystyka sportowego. Co więcej, każdemu zespołowi przypisany jest trener od przygotowania fizycznego, który układa personalizowany plan treningowy wyłącznie dla zespołu z którym w danej chwili wspópracuje. To wszystko sprawia, iż pod względem organizacyjno-sportowym rozgrywki akademickie w USA stawiane są w jednym rzędzie z najmocniejszymi ligami świata.

Atmosfera bycia studentem/sportowcem jest wyjątkowym doświadczeniem. Zwykli studenci, nie uprawiający sportów są zwykle bardzo pozytywnie nastwieni do Twojej osoby. Każdy student kibicuje sportowcom reprezentującym ich uniwersytet.
Wiele zespołów ma swoje własne cheerleaders, fan-klub grajacy na instrumentach muzycznych czy grupę taneczną. Tworzy to fantastyczną atmosferę podczas spotkań. Mecze, turnieje oraz rozgrywki Uniwersyteckie są najczęściej transmitowane przez telewizję, radio i Internet, oraz oglądane w dużej obecności przez kibiców na samej hali.

 

Dlaczego Amerykanskie uczelnie nagradzają polskich studentów stypendiami sportowymi?

Zespoły sportowe Amerykańskich uczelni są kluczowym elementem marketingu i reklamy w celu promowania uniwersytetów i przyciągania nowych studentów. Jeśli zespół osiągnie sukces w danym regionie, a może i nawet w rozgrywkach ogólnokrajowych, idzie za tym olbrzymi rozgłos oraz wzrost reputacji dla Uniwersytetu na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. Aby z jak najwiekszym powodzeniem rywalizować na tle innych Uniwersytetów, amerykańscy trenerzy często szukaja wzmocnień w zagranicznych graczach i dlatego oferują oni wysokie stypendia sportowe.

 

Jakiego rodzaju stypendium mogę się spodziewać i co ono obejmuje?

Stypendium pokrywa wszystkie koszty, takie jak opłaty za naukę, zakwaterowanie i wyżywienie, sprzęt treningowy, a także koszty podróży, hoteli i pełne wyżywienie na meczach wyjazdowych. Średnia wartość waha się między 20.000 a 65.000 dolarów rocznie i jest zwykle przedłużana co roku aż do uzyskania stopnia licencjata. W niektórych przypadkach, koszty studiów magisterskich również są objęte umową stypendialną. Część studentów reprezentujacych dany uniwersytet ubiega się o możliwość pozostania na stanowisku asystenta trenera co wiaże się z opłaceniem studiów magisterskich przez konkretny Uniwersytet na kolejne 2 lata.

 

Jakie kierunki naukowe są dostępne?

Sport jaki uprawiasz jest absolutnie niezależny od wyboru Twojego kierunku studiów. Nacisk na zakres różnych dziedzin nauki jest szerszy niż w Europie. Dostępność kierunków zazwyczaj jest ogromna, ale zależy to od uniwersytetu.

 

Jaki poziom sportowy reprezentują drużyny w USA?

Amerykańskie uniwersytety różnią się pod względem wielkości oraz wysokości przyznawanych stypendiów. Pod względem sportowym najlepsze drużyny ligi NCAA (Narodowy College Athletic Association) można łatwo porównać do najwyższego poziomu europejskich zespołów w danej dyscyplinie.

 

Czy wiesz ze możesz zdobyć podwójny tytuł licencjacki?

Podwójny stopień (podwójny major) - Najbardziej oddani studenci mogą mieć „podwójne studia”. Oznacza to, że możesz podejść do zajęć w więcej niż jednym kierunku studiów, a jeśli ukończysz je przez 4 lata grania orz studiowania, możesz ukończyć studia z dwoma stopniami za czas i koszt jednego! Wiele osób robi to za pomocą przedmiotów, które wliczaja się na obydwa kierunki studiów, np. Psychologii i socjologii lub zarządzania przedsiębiorstwem i marketingu. Jeśli nie masz czasu lub kredytów na podwójny major (kierunek studiów), nadal możesz dodać to, co nazywa się „Minor”, ​​które jest dodatkiem do głównego programu głównego.

Przykład: Jeśli studiujesz sztukę, ale bierzesz pewna liczbe zajęć z fotografii, ale nie na tyle, aby stać się podwójnym licencjatem, możesz nadal uzyskać tytuł licencjata w dziedzinie sztuki oraz minor z fotografii. Chodzi o maksymalizację czasu i potencjału… Plus wygląda świetnie to na CV!

Fajną rzeczą w college'u jest to, że bierzesz ok. 4-5 zajęć w semestrze. Na każdych zajęciach będą różni uczniowie ktorzy studiuja rozne kierunki, więc możesz być w klasie angielskiej obok ucznia, który na przykład specjalizuje się w psychologi. Oznacza to, że spotkasz wielu różnych ludzi, a także skorzystasz z nowych pomysłów z ich dziedziny nauki. Glowna roznica co do Polskich studiow jest to ze poszczegolne zajecia moga byc z innymi studentami, lecz rowniez zdarza sie tak ze niektorzy studenci moga byc z Toba w wiecej niz jednym przedmiocie.

Zazwyczaj jest tak ze pierwszy rok podchodzisz do klas ogolnych ktore wliczaja sie pod wiele roznych kierunkow studiow. W tym okresie zwlaszcza jest tak ze masz do czynienia ze studentami ze zroznicowanych kierunkow studiow. Po pierwszym roku, zwykle zaczynasz brac przedmioty ktore sa bardziej zblizone do Twojego kierunku studiow i masz do czynienia ze studentami ktorzy zdobywaja to samo wyksztalcenie. 

W Amerykanskim systemie szkolnictwa otrzymujesz listę kursów, które należy ukończyć od pierwszego dnia, a Ty sam decydujesz, które kursy rejestrujesz w każdym semestrze i dlatego budujesz własny harmonogram. Wielu studentów decyduje się na przedmioty ogólne w każdym semestrze obok kursów bardziej specjalistycznych pod swój kierunek, aby zbalansować swój grafik oraz pracą!

Czy mogę korzystać z mojego amerykańskiego dyplomu w Polsce lub gdzie indziej na świecie? TAK!

W PlaysportUSA współpracujemy wyłącznie z „akredytowanymi” uniwersytetami w USA, co oznacza, że ​​ich dyplomy i kwalifikacje są akceptowane w innych krajach.

 

Czy muszę przyjechać na 4 lata studiów?

Jeśli chcesz zdobyć dyplom Licencjacki w Stanach Zjednoczonych, trwa to zwykle cztery lata. Wybierasz własne tempo nauki, o czym możesz przeczytać poniżej.

Twoje zobowiązanie wobec uczelni to semestr po semestrze (semestr po semestrze). Więc jeśli zdecydujesz z jakiegokolwiek powodu, że nie jest to dla ciebie, nie musisz konczyć studiów w USA. Twój pakiet stypendialny jest odnawiany z roku na rok przez wszystkie cztery lata. Jeśli czujesz potrzebę zmiany szkoły lub powrotu do domu możesz to zrobić w każdej chwili bez żadnych konsekwencji. Oczywiście jest to zwiazane z utrata stypendium i mozliwościa grania oraz studiowania w USA?

 

A co jeśli nie jestem zdecydowana na swój kierunek studiów?

Wiesz, że chcesz uzyskać stopień naukowy, ale nie wiesz, w jakiej dziedzinie chcesz się uczyć? Nie ma problemu! Amerykański system college'ów jest naprawdę odpowiedni dla Ciebie. Różni się od sposobu działania uniwersytetów w Polsce. Jedną z głównych różnic jest to, że ukończenie studiów w USA zajmuje zwykle cztery lata. Powodem tego jest to, że w USA podejmiesz „kształcenie ogólne” ( elective classes) rownocześnie lub przed oficjalnym wyborem kierunków studiów. Tak więc będziesz musiał brać udział w zajęciach i zdobywać kredyty w takich dziedzinach, jak angielski, matematyka, science, historia, języki, nauki społeczne itp. Każdy uczeń musi to zrobić, a wielu bierze te zajęcia w ciągu pierwszego roku lub drugiego roku w college'u. Zaletą tego jest to, że daje ci to czas na próbowanie klas i podjecie decyzji co tak naprawde cie interesuje i na czym zamierzasz się skupić przez ostatnie dwa lub trzy lata nauki. W Polsce jako student z gory musisz zdecydowac sie na swoj kierunek studiow co wywiera ogromną presję na młodych ludziach, którzy jeszcze nie do konca wiedza co chcą robić. Przecież ilu ludzi dokładnie wie, co chcą zrobić, zanim skończy 18 lat !?

Po uzyskaniu niezbędnych godzin kredytowych po ukończeniu ogólnych zajęć edukacyjnych, reszta edukacji w college'u będzie bardziej skoncentrowana na wybranym temacie, który jest znany w USA jako „główny”. Niektóre uczelnie oferują setki przedmiotów, od biologii morskiej po fotografię, kryminologię do hiszpańskiego i ekonomię do nauki o sporcie! Nie będziesz musiał/musiala decydować o tym aż do drugiego lub nawet trzeciego roku studiów. Do tego momentu możesz pozostać „Niezdecydowany”, dopóki nie zechcesz zaangażować się w jeden konkretny obszar.

 

Przykład dla ciebie?

Anna zaczyna studia na West Park University i zamierza ukończyć studia licencjackie w dziedzinie „Biznes z koncentracją na finansowości”. W ramach kierunku studiów - BUSINESS na West Park University będą dostępne koncentracje, w których studenci będą mogli się skoncentrować, w zależności od ich preferencji:

Rachunkowość

Ekonomia

Finanse

Zarządzanie Biznesem

Marketing

Aby Anna mógła ukończyć stopień licencjacki, Anna będzie musiał ukończyć łącznie 120 kredytów uniwersyteckich, które można zdobyć w następujący sposób:

Rok 1 - 30 kredytów z zajęć ogólnokształcących (Eng, Maths, Science, Social Science itp.)

Rok 2 - 30 kredytów z zajęć biznesowych (tak samo dla wszystkich w dziale biznesowym).

Rok 3 - 15 kredytów z klas biznesowych i 15 kredytów z klas finansowych.

Rok 4 - 30 kredytów z klas finansowych.

Oznacza to, że w ciągu pierwszego roku Anna podejmie zajęcia z uczniami, którzy mogą studiować jakiekolwiek kierunek.

W drugim roku Anna będzie uczestniczyła w zajęciach ze studentami, na kieruku business, ale mogą mieć różne specjalizacje (podczas gdy Anny kierunek to Business Finance).

Trzeci rok, Anna idzie pół roku ze wszystkimi w Biznesie, podczas gdy druga połowa koncentruje się na jej specjalizacji - Finanse.

Czwarty rok, Anna studiuje tylko kursy finansów z innymi studentami, którzy kierunek to Business Finance.

Napisz do nas lub zapisz się na nasz newsletter aby otrzymywać na wskazany adres mailowy najnowsze informacje.

captcha